250 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Bakır ve Sağlık

Bakırın, Türk kültüründe olduğu gibi dünyanın diğer pek çok kültüründe de yaygın ve kadim bir kullanımı söz konusudur.

1-2 nesil öncesine kadar ülkemizde her evde çok yaygın olarak bakır güğümler, bakır kazan, tava ve tencereler, bakır tabak ve kaseler, bakır sini ve tepsiler, bakır çaydanlık, sürahi ve maşrapaların kullanıldığını hepimiz biliriz.

Hindistan'da Vedik kültüre has doğal şifa yöntemi olan Ayurveda’ya göre su bakır bardakta içilirse daha faydalı bir hale gelir. Bakır kapta en az 8 saat bekletilerek şifalı hale gelen suya bu kültürde "Tamara Jal" ismi verilir. Bakırda bekletilen bu su hiçbir zaman bozulmadığı,  tazeliğini koruduğu, ayrıca suyu sterilize ettiği söylenir. Bakır kaplar, sanitasyon sistemleri gelişmemiş ülkelerde suyu sterilize etmek amacıyla da kullanılır. Bakırın , insan sağlığını olumsuz etkileyen pek çok bakteri ve mantar türünü yok ettiği, çok sayıda bilimsel çalışma ile gösterilmiştir. Bunlardan birkaçını aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

Bakırın uygun dozda kullanımının antibakteriyel etkisinin yanısıra; sinir sistemi, hormonal sistem ve çeşitli metabolizmik faaliyetler açısından çok önemli bir element olduğu bilinmektedir.

Modern mutfak gereçlerinin pratikliği, ergonomik tasarımı ve ekonomikliği sebebi ile bakırın hayatımızdaki varlığı bir süre azalmış olsa da, son yıllarda bakırın insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinin toplumca öğrenilmesi, ayrıca modern yaşama uygun daha pratik ve estetik bakır ürünlerinin yapılmaya başlanması ile bakır ürünlerine olan talep oldukça artmıştır. Bu trend, tüm dünyada görülmektedir.

 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3312355/
  2. https://academic.oup.com/trstmh/article-abstract/103/8/819/1924066
  3. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0975947617304813

© 2020 gorklu.com. Tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.